<%@ Language=JavaScript %> SAUA : Profile : Prominent Alumni Profile : Abdul Taib bin Mahmud
 << Back

Prominent Alumni Profile

Name Abdul Taib bin Mahmud

Personal

Title :
Yang Amat Berhormat Datuk Patinggi Tan Sri (Dr) Haji
Occupation : Chief Minister of Sarawak
Date of Birth          Place of Birth
21 May 1936              Miri, Sarawak

Name of Spouse
Datuk Amar Puan Sri (Dr) Hajjah Laila (Lejla Chalecki)

No. of Children :
Four (4)

Education

Primary
St. Joseph's School, Miri
Secondary
St. Joseph's School, Kuching
Tertiary
University of Adelaide, South Australia

Academic Qualifications
L.L.B (University of Adelaide) 1960


Professional Qualifications

Honorary Degrees

29.5.1994 The Honorary Degree University of Adelaide
25.7.1997 The Honorary Doctorate Degree University of Putra Malaysia
25.4.1998 The Honorary Membership to Mayo Clinic Alumni Association Mayo Alumni Association Rochester, U.S.A
29.4.1998 
                
The Honorary Fellow of Islamic Academy of Sciences, Islamic Academy of Sciences, Amman, Jordan
10.9.2000  Honorary Doctor of Technology Degree Curtin University of  Technology, Australia

Career

Position Organisation Period
Judge's Associate South Australia 1961
Crown Counsel Sarawak 1961 - 1963
Vice-Chairman Party Berjasa, Sarawak 1964
Member The State Alliance Council Sarawak 1964
Member The Malaysian Alliance Council 1964
Member Council Negeri of Sarawak 1963 - 1966
Minister Communications and Works of Sarawak 1963 - 1966
Secretary General Party Bumiputera 1965 - 1972
Minister Development and Forestry of Sarawak 1966 - 1967
Acted As Chief Minister On Several Occasions
Federal Assistant Minister Commerce and Industry, Ministry 1968 - 1970
MP Samarahan Constituency 1970, 1974, 1978, 1982
Deputy Minister Prime Minister's Department General Elections
1970 - 1972
Deputy Minister Public Works, Post and Telecommunications Ministry Concurrently
Deputy President Parti Bumiputera Sarawak 1972
Minister Ministry of Primary Industries 1972
Assistant Party WHIP Parliament 1972
Deputy President Party Bumiputera Sarawak 1972 - 1973
Deputy President Party Pesaka Bumiputera Bersatu Sarawak (PBB) 1973
Executive Council Member Barisan Nasional 1974
Minister Ministry of General Planning and Socio Sept 1974
Economic Research
Minister Ministry of Information and Special functions in 6 August 1975
addition to his portfolio of Minister of General
Planning and Socio Economic Research
Minister Ministry of Primary Industries 31 December 1977
Minister Defence Ministry 27 July 1978
Chairman Armed Forces Council 1978
(as Minister of Defence)
Minister Federal Territory Ministry 16/09/1980 - 09/03/1981
State Assemblyman Sebandi State Seat 1981, 1983, 1987
(unopposed) General Elections
Minister Lands and Mines Sarawak 20/03/1981 - 25/03/1981
Chairman Bintulu Development Authority 1981
Minister Ministry of Resource Planning Sarawak I1 August 1985
Chief Minister Sarawak 26/03/1981 - To Date
President Parti Pesaka Bumiputera Bersatu 26/03/1981 - To Date
Chairman Barisan Nasional Sarawak 1981 - To Date

 

 

Historic Photos of the Chief Minister


 
Reflection and Aspiration

CM with the Vice Chancellor, Chancellor, Laila & Harry Medlin
With Colombo Plan scholars in Adelaide
At the wedding